DZIŚ

Wiadomość archiwalna

Grupy nieformalne. Nowa jakość

Niesformalizowana aktywność społeczna jest coraz częściej formą działań, których rezultaty trudno przecenić. Z pozornie niewielkich inicjatyw powstałych w mniejszych lub większych kręgach bliskich i znajomych powstają rzeczy, których zasięgu i znaczenia sami realizatorzy często nie przewidywali. Czyżby zaprawdę budziło się w nas społeczeństwo obywatelskie. Czas na studium przypadku...

autor(ka): Maciej Lorenc
2015-02-17, 17.21

… z mojego własnego podwórka, jako dowód na założoną tezę, ale także powód do dumy z tego, że brałem w tym osobisty udział.

Narodziny pomysłu

Wiosna 2014. Inicjator, lider, pasjonat aparatu fotograficznego i kamery Piotr Gawroński, na co dzień pracujący w dużej firmie, po obejrzeniu spektaklu jednego z lokalnych teatrzyków działających w ośrodku kultury wpadł na pomysł, aby nakręcić fabularny film lokalny. Zaraził tym pomysłem spore grono swoich znajomych i się zadziało.

Realizacja

Wiosna-lato-jesień 2014. Zdjęcia do filmu, który był adaptacją teatralnego scenariusza, trwały kilka miesięcy. Jako że aktorzy i realizatorzy to osoby aktywnie pracujące oraz dzieci się uczące trudno było się zebrać na stosownych planach. Udało się. Powstał film fabularny zrealizowany siłami społecznego pospolitego ruszenia.

Premiera

11.10.2014. Premiera filmu była wielkim wydarzeniem, a odbyła się w nowo wyremontowanym kinie miejskim. Na kilku seansach film obejrzało tysiące mieszkańców Połczyna Zdroju. Aby jeszcze bardziej uświetnić sam seans filmowy, grupa przygotowała specjalną kronikę filmową, wzorem lat, kiedy kino było także miejscem, gdzie oglądało się filmowe relacje z najważniejszych wydarzeń.

Zapraszam do obejrzenia kronik oraz samego filmu i zachęcam do podobnych inicjatyw w swoich środowiskach.

Kronika "1maja":

Kronika "Dni Połczyna":

Kronika "Wyścig":

Kronika "Darz Bór":

Kronika "zBUNTowani"

Film "Bunt czarownic w krainie bajek":

 

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.
miejsce: Połczyn Zdrój i okolice, 78-320 Połczyn-Zdrój, woj. zachodniopomorskie
organizator: Grupa nieformalna "Połczyn Zdrój Film Group".
adres: 78-320 Połczyn-Zdrój, woj. zachodniopomorskie
źródło: Grupa nieformalna "Połczyn-Zdrój Film Group"
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Komentarze | dodaj komentarz
fajowe - 2015-02-20, 14:36
jeszcze - 2015-02-18, 21:00
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.